Tamás István panzió-Szállás Gelencén

Megújjúlt a web oldalunk : www.tamasistvanpanzio.com !!!______ Panziónk Háromszéken, Kovásznamegye területén Gelence községben helyezkedik el.Nyugodt festői környezetben lehetnek kedves vendégeink panziónkban.

www.tamasistvanpanzio.com

Gelence 

Festői környezetben, a mögötte emelkedő Musát-, Asztag-, Bonyó- és Zernye-havas vonulatának lábánál fekszik. A közel 5000 lelket számláló település a fakitermelés és famegmunkálás hagyományos mesterségét folytatja, még napjainkban is sokan foglalkoznak zsindelykészítéssel. A község területéről őskori agyagkarikák, füles-kávás bronzvésők és görög érmék kerültek a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe. Az Eger nevű helyen kuruc kori pénzek kerültek
napvilágra.
       Gelence Kóvászna megye területén helyezkedik. Hasznos információ , hogy Kovászna megye korábban "Háromszéki vármegye" volt.

welcome

       Az 1567-es dénáros adóösszeírásban 61 kapuval szerepel, tehát már akkor is tekintélyes település. 1802-ben földrengés, 1842-ben pedig hatalmas tűz pusztítja el a falunak több mint a felét.

szekelykapu

       A községet legkönnyebben Kézdivásárhely felől közelíthetjük meg, Szentkatolna után a balra nyíló bekötőútra térve. A legkorábbi írásos emlék, amely a falut Gelenche-ként említi, a Sepsiszentgyörgyi Múzeum folyóirata, az ALUTA szerint, 1539-bol származik. A falu neve Gelencze (1601), Gelentze (1754), majd, a XX. sz. elejétől, Gelence formákban fordul elő.

terkep

       A falu középső részén emelkedik a katolikus nagytemplom, mely 1853-1899 között épült. Oromfalát késő-klasszicista stílusú, háromszög alakú timpanon díszíti. A templom Szent Antal- oltár fülkéjében Szent Ilona 2x1,5 méter méretű képe található, melyet báró Szentkereszti Stefánia, az ismert felső-háromszéki festőnő, készített. Gelence nemzetközi érdeklődésre is számot tartó idegenforgalmi értéke a felszegi műemléktemplom, amelyet az UNESCO is jegyez.

biserica1

biserica1

       Gelence, a természeti adottságai által önmagában is alkalmas a kikapcsolódásra, pihenésre, ugyanakkor felfedezésre vár, úgy a kultúrát, a hagyományokat, mint az erdei túrát vagy sétát kedvelők számára. A Tamás István vendégház ideális kiindulópont a környék napos túrákban való látogatására, ahonnan bejárhatóak Háromszék nevezetességei, így pl. Kézdivásárhely (Utcaterek, Főtér, Gábor Áron szobor, Múzeum stb.), Torja (Büdös barlang), a Nyerges-tető (honvédemlékmű, emlékpark), Bereck (Gábor Áron szülőfaluja, emlékház, Ojtoz (Hármashalom, volt vámház étterem), Sósmező (ezeréves határ), Csernáton (Falu- és tájmúzeum), Dálnok (Dózsa György szülőfaluja, Óriáspince- teto (történelmi emlékpark, zarándokhely), Sepsiszentgyörgy (megyeközpont, Székely Nemzeti Múzeum), Szászhermány (erődtemplom), Prázsmár (erődtemplom), Brassó (Fekete templom, Óváros), Tömösi szoros (honvédemlékmű), Sinaia (Peles királyi kastély), Törcsvár (Drakula kastély), a bodzai szoros, Zágon (Mikes Kelemen szülőfaluja, Rétyi-tó, emlékház),

Csomakorös (Csomakőrös Korösi Kőrösi Csoma Sándor szülofaluja szülőfaluja, emlékház), Kovászna (ezer borvízforrás városa, Pokolsár), stb.

Könnyen elérhető továbbá a Szent Anna-tó, Bálványos, Tusnád, Csíkszereda, Csíksomlyó, a gyímesi szoros (csángók, Gyímesfelsolok -katolikus iskola, Gyímesbükk -Tájház, Rákoczi vár (Rákóczi-vár), a Békás-szoros, a Gyikos tó is.

szentimre1fest


Szent Imre műemléktemplom: 
      A falfestményeiről ismert középkori, kőfallal kerített templom a XIII. század végén épült. 1858-ban az összeomlás veszélye miatt bezárják. Az 1880-as években a falfestmények megtalálásával új életre kelt. Az 1932-ben végrehajtott kutatás és restaurálás nyomán bevonult Európa legrangosabb műemlékeinek táborába.
       A templom több építkezési szakaszon ment át az évszázadok során, mondhatni minden stíluskorszak jegyét magán viseli. A gelencei templomhajó csodálatos falképegyüttesét négy mester készítette 1300 körül. A nyugati fal szent Jakab apostol legendáját ábrázolja. Az északi fal alsó képsora Krisztus szenvedéseinek története: bevonulás Jeruzsálembe, Krisztus Pilátus előtt, Krisztus megostorozása és a keresztrefeszítés jelenete. 
       Felső képsora Szent László és a kun vitéz legendáját ábrázolja és valós történelmi eseményből, a cserhalmi vagy kerlési ütközetből ihletődött (1068). Jelenetei: Várjelenet, Kivonulás, Ütközet, Üldözés, Birkózás, Lefejezés. A mennyezetet 103 kazettából álló, gazdagon festett födém borítja, mely a XVII. században készült. A főoltár a két mellékoltárral a XVIII. század végén készült. 1866-ban szerlték fel a szép, nepies ízű orgona- és ülőkarzatot.
        Az utóbbi években általános restaurálást, végeztek, ez alkalommal a külső falon is találtak freskókat.

1001996-ban a gelencei muemlék templomot az UNESCO a világ 100 veszélyeztetett muemléke listáján jegyzi.

szobor

szobor

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 1
Heti: 4
Havi: 8
Össz.: 13 097

Látogatottság növelés
Oldal: Gelencéről
Tamás István panzió-Szállás Gelencén - © 2008 - 2024 - tamasistvanvendeghaz.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »